Kategorie

newsletter
Zapisz się za darmo

Zapisz się a otrzymasz powiadomienia o najlepszych zniżkach i promocjach

Co należy wiedzieć o hamulcach bębnowych?

   10/20/2021 00:00:00
Co należy wiedzieć o hamulcach bębnowych?

Sprawny układ hamulcowy to jeden z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie jazdy. I choć producenci pojazdów stale poszukują nowatorskich technologii, które pozwalają na udoskonalanie układów hamulcowych, w niektórych sytuacjach w dalszym ciągu sprawdzają się tradycyjne rozwiązania, czego doskonałym przykładem są hamulce bębnowe. Dowiedz się, czym się one charakteryzują.

Budowa hamulców bębnowych

Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym elementem hamulców tego typu jest bęben hamulcowy. To największa, ruchoma część całego układu hamulcowego, która porusza się wraz z pojazdem, jednocześnie przejmując na siebie siły odpowiadające za wytracanie prędkości. Jego działanie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie obecność szczęk hamulcowych. Są to elementy wyposażone w okładziny cierne, które w tracie hamowania są obracane za pomocą rozpieracza szczęk, przez co naciskają na bęben i wytwarzają tarcie. Wszystko to sprawia, że pojazd zaczyna hamować bez konieczności użycia dużej siły.

Największe zalety hamulców bębnowych

Konstrukcja hamulców bębnowych jest stosunkowo prosta, dzięki czemu są one stosunkowo tanie. Cechują się także ponadprzeciętną trwałością, co sprawia, że wymiana jest konieczna dopiero po przejechaniu około 100 tysięcy kilometrów. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że ich żywotność może być krótsza w wyniku niewłaściwej eksploatacji, na którą składa się długotrwała, gwałtowna jazda. Hamulce tego typu charakteryzują się ponadto szczelną konstrukcją, co sprawia, że nawet po jeździe po wodzie nie tracą swoich właściwości. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także duża wytrzymałość oraz potrzeba użycia niewielkiej siły do wytracenia prędkości.

Podsumowując, hamulce bębnowe to jedno z wcześniejszych rozwiązań zastosowanych w przemyśle samochodowym. Mimo to posiadają one liczne zalety i dlatego też znowu wracają do łask, szczególnie w małych samochodach, pojazdach jednoosiowych oraz w różnego rodzaju przyczepkach samochodowych.